„Sto drzew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

Strona główna » Aktualności » „Sto drzew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

31 października na placu przy szkole posadzony został Dąb Niepodległości. Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja naszej szkoły przyłączyła się tym samym do projektu „Sto drzew na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Tradycja sadzenia dębów rocznicowych odwołuje się do spontanicznego sadzenia dębów niepodległości jakie miało miejsce w latach 1918 -1928. W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach głównie dęby - uosobienie siły i długowieczności nieprzemijającej pamięci jako wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te nierzadko przetrwały do dziś. Inicjatorką projektu w naszym mieście jest Julia Nowak, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Malczewskiej w Zawierciu. Celem projektu jest wzmocnienie więzi międzypokoleniowych oraz przywrócenie pamięci o wydarzeniach historycznych. Następnym etapem tego projektu będzie stworzenie mapy z tak zwaną ścieżką historyczną czyli zaznaczenie miejsc zasadzenia drzewek na mapie powiatu zawierciańskiego.

data dodania: 2018-11-02 07:13:41