Wizyta w Pałacyku nowa

Strona główna » Aktualności » Wizyta w Pałacyku

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 biorą udział  w zajęciach, które odbywają się nie tylko w salach lekcyjnych lecz także w  rożnych ciekawcy miejscach.

Tym razem  młodzież z klasy VI a uczestniczyła w nietypowej lekcji historii, która  odbyła się w Pałacyku Szymańskiego w Zawierciu. Dla naszych uczniów zajęcia poprowadzili pan Grzegorz Sztal  z Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz pan Marcin Janeczek. Podczas prelekcji  przedstawiona  została  historia Waldemara Białego - Starczyńskiego, Zawiercianina  urodzonego w 1933 roku.

Uczniowie poznali  niezwykle ciekawe losy chłopca  i jego rodziny w czasie II wojny światowej. Zaprezentowane zostały oryginalne listy syna do ojca, przebywającego w obozie niemieckim, zdjęcia, szabla ułańska i inne pamiątki pozyskane od rodziny Waldemara Białego. Słowa bohatera opowieści: „ Pamiętaj, że jesteś Polakiem, szanuj swoją godność a będziesz szczęśliwy” zapisane w pamiętniku  głęboko zapadły w sercach naszych uczniów. Na zakończenie zajęć każdy  szóstoklasista otrzymał niezwykłą pamiątkę - reprint książeczki „Nasi wojacy”, której posiadaczem był Waldemar Biały. Poznanie trudnych losów Zawiercianina zainspirowało uczniów do zwiedzenia Miejskiej Izby Muzealnej. Wrażenia wyniesione z wizyty w Pałacyku na długo postaną w  pamięci młodych ludzi.

data dodania: 2019-10-07 21:42:05