Akcja "Szkoła Pamięta"

Strona główna » Aktualności » Akcja "Szkoła Pamięta"

#SzkołaPamięta

"Naród, który traci pamięć przestaje być narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium".

Józef Piłsudski

Zbliża się dzień 1 listopada, szczególny dzień w polskiej tradycji, kiedy  wspominamy wszystkich zmarłych. W 2019 roku święto to nabiera wyjątkowego charakteru, gdyż wiąże się z niezwykle ważnymi rocznicami dla naszego kraju: 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 75 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

W celu uczczenia tych wydarzeń 25 października 2019 roku nasza szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”, która została ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Na korytarzu dla społeczności szkolnej została przygotowana gazetka informacyjna, przypominająca miejsca, ludzi i  wydarzenia związane z historią miasta.  Uczniowie klas: V a  oraz  VI a wraz z opiekunem  w tym  dniu odwiedzili lokalne miejsca pamięci oraz  groby osób  zasłużonych i cenionych w naszej społeczności.  Młodzi ludzie  zapalali znicze,  porządkowali  bezimienne i opuszczone groby, poznawali naszą  historię.

Podjęte działania miały na celu uwrażliwienie uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią miasta Zawiercia i  całego regionu.

Dla tych którzy odeszli
w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.