NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI nowa

Strona główna » Aktualności » NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Nasza szkoła dba o rozwój świadomości narodowej oraz pogłębianie wiedzy historycznej wśród młodego pokolenia. W bieżącym roku szkolnym wiele działań w zakresie pielęgnowania polskości ma charakter wirtualny i multimedialny.

11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości, które  dla Polaków jest jednym  z najważniejszych świąt państwowych. Upadek Polski w 1795 roku zapoczątkował 123-letni okres zaborów i niewoli. Droga do wolnej Polski  była naznaczona walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń. Polacy walczyli o swój kraj zarówno pod bokiem Napoleona Bonaparte, jak również w powstaniach – listopadowym i styczniowym. Dopiero światowy konflikt, jakim z czasem okazała się Wielka Wojna 1914-1918, zaktualizował tzw. sprawę polską w Europie i stał się szansą na odzyskanie upragnionej wolności.

11 listopada to symboliczna data utworzenia II Rzeczypospolitej. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 roku. Święto zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 roku, a  do kalendarza oficjalnych świąt państwowych zostało przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku.

Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy uczniów szkoły do obejrzenia prezentacji multimedialnej ukazującej drogi Polaków do niepodległości.

PREZENTACJA do pobrania (kliknij w link poniżej lub skopiuj i wklej do przeglądarki)

data dodania: 2020-11-10 19:52:14