Aktualności przedszkola

#SzkołaDoHymnu

#SzkołaDoHymnu

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkoła włączyła się w  ogólnopolską akcję pt. „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji i  Nauki. W ramach tej akcji dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie ze wszystkich klas wraz z nauczycielami uroczyście zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość.

Przy tak uroczystej okazji warto przypomnieć, że  „Mazurek Dąbrowskiego” to polska pieśń patriotyczna, która powstała w 1797 roku. Autorem tekstu „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” jest Józef Wybicki.

Utwór towarzyszył Polakom podczas wielu bitew, wojen i powstań XIX wieku. Śpiewano go w  czasie I Wojny Światowej,  walk o granice  oraz  podczas II Wojny Światowej. Od 26  lutego 1927  roku  został  oficjalnym  hymnem  państwowym  Rzeczypospolitej Polskiej.

Obecnie Mazurek Dąbrowskiego” jest chroniony przez zapis w Konstytucji RP i ustawę o  symbolach narodowych. Ale i bez tych przepisów pamiętamy, że wszystkim polskim symbolom  należy okazywać szacunek.

LIS