Aktualności szkoły

ŻERMUN 2022

W dniach 24-25 marca 2022 roku uczniowie  naszej szkoły (Vivienne Labocha, Katarzyna Leśniak, Ewa Stępień, Dariusz Cieślikowski i Konrad Biniecki) wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez I L.O. im. St. Żeromskiego w Zawierciu. Konferencja wzorowana jest na modelowych konferencjach ONZ dla młodzieży w Berlinie (BERMUN) oraz w Gorzowie Wielkopolskim (POLMUN). Ze względu na pandemię Covid-19, konferencja odbyła się zdalnie.

W tym  roku główny temat konferencji brzmiał: „Ratujmy naszą planetę”. Delegacja naszej szkoły reprezentowała Meksyk. Uczniowie pracowali w pięciu komisjach: Komisja Ochrony Środowiska: Redukcja zanieczyszczenia mórz wywołanego przez działalność człowieka, Komisja Praw Człowieka: Wpływ zanieczyszczenia powietrza na środowisko oraz zdrowie ludzi, Komisja Polityczna: Ochrona bioróżnorodności w przemyśle turystycznym, Komisja Społeczno-Ekonomiczna: „Szybka moda” i jej wpływ na środowisko, Komisja Specjalna: Sposoby utrzymania równowagi ekologicznej - jaki sposób życia chcę prowadzić dziś, jutro, w przyszłości?

Pracując w komisjach uczniowie wypracowywali propozycje rozwiązań w/w problemów, a efektem ich pracy była rezolucja ONZ.

Poprzez udział w konferencji uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o świecie współczesnym w zakresie edukacji, polityki, gospodarki, praw człowieka. Szlifowali umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, oraz zdobywali wiele cennych umiejętności na płaszczyźnie kontaktów interpersonalnych.