Aktualności szkoły

Prelekcja pt. „ Hejt. Mowa nienawiści”.

Prelekcja pt. „ Hejt. Mowa nienawiści”.

W dniach 24.03 – 25.03.2022r. uczniowie z klasy IV a i b oraz klasa V,VII i VIII brała udział w spotkaniu z sierżantem Komendy Powiatowej Policji, Konradem Kluzą, który przygotował dla nich prelekcję pt. „ Hejt. Mowa nienawiści”. W tym bardzo wymownym tytule kryje się poważny problem społeczny – cyberprzemoc, nierozerwalnie związana z dorastającą młodzieżą a także z małymi dziećmi. W bardzo przystępny sposób, wyjaśnione były najistotniejsze kwestie związane z powyższym tematem, czyli zdefiniowanie kluczowych pojęć, uświadomienie braku pełnej anonimowości w Internecie, problem podszywających kont na FB i ponoszeniu z tego tytułu odpowiedzialności prawnej. Konieczność bezwzględnego reagowania w sytuacji heju i mowy nienawiści, zwłaszcza względem uchodźców, była mocno podkreślona z akcentem, gdzie ją zgłaszać i kogo o niej informować. Całe spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze a serdeczna postawa sierżanta z zespołu ds. nieletnich i profilaktyki zachęciła wielu uczniów do dyskusji oraz swobodnego stawiania pytań. Tego typu lekcje o charakterze edukacji medialnej na pewno bardzo dużo wnoszą w świadomość młodych ludzi, dla których korzystanie z Internetu staje się wręcz powszechną koniecznością a wirtualna rzeczywistość zatraca granice z realnym światem.