Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Dowiedz się więcej...

sp2zawiercie@zawiercie.eu

SP2

Zawiercie

im. Stanisława
Szymańskiego

Narodowe Święto Trzeciego Maja

W dniu 3 maja obchodzimy Narodowe Święto Konstytucji. Zostało ono wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja, czyli Ustawy Rządowej w 1791 roku.  Był to nowatorski dokument na skalę światową, który miał na celu  umocnienie zagrożonej i zdestabilizowanej państwowości polskiej. Ustawa regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej   Obojga  Narodów  i  jest  powszechnie  uznawana za pierwszą konstytucją

w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

Z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie z klas gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem nauczycieli: historii pani Małgorzaty Bomby oraz muzyki pani Joanny Burzyńskiej.  O oprawę plastyczną akademii zadbały panie: Dorota Kula i Iwona Czech.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, następnie młodzież odgrywała scenki ukazujące okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W czasie uroczystości  przypomniane zostały ważne wydarzenia z przeszłości naszego kraju, uczennice recytowały patriotyczne wiersze, chór szkolny zaśpiewał okolicznościowe pieśni, natomiast uczniowie klasy I zaprezentowali przygotowany przez panią Lidię Kowalską krótki pokaz muzyczny.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała pani Dyrektor Szkoły Marlena Szczęśniak, która podziękowała występującym uczestnikom  oraz przypomniała  wszystkim zgromadzonym jakim  szczególnym w historii Polski miesiącem jest maj.

KWI

razy

czytano

sp2zawiercie.pl

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę