Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dnia 5 marca w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w bibliotece szkolnej odbyła się prelekcja dla uczniów klasy V a i VI a.

Zajęcia poprowadził dr Marcin Janeczek- pracownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu. Lekcja poświęcona była bohaterom podziemia antykomunistycznego. Podczas wykładu  zostały omówione zagadnienia dotyczące II wojny światowej oraz obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Następnie dr Janeczek przedstawił sylwetkę Witolda Pileckiego- jednego z „Żołnierzy Wyklętych”. Był rotmistrzem  kawalerii Wojska Polskiego,  współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz,; a także żołnierzem Armii Krajowej.

Zaprezentowane informacje dotyczyły również historii regionalnej miasta Zawiercie. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie mogli zdobyć dodatkową wiedzę, która stała się inspiracją do dalszego poznawania losów naszego państwa.