Projekt „Uniwersytet Dzieci” w klasie 1b

Projekt „Uniwersytet Dzieci” w klasie 1b

Uczniowie klasy 1b zrealizowali kolejną lekcję z projektu „Uniwersytet Dzieci – Jak odczytywać emocje?” .

Celem zajęć było uzyskanie odpowiedzi na pytanie – Jak ludzie przeżywają emocje? Aby znaleźć rozwiązanie tego problemu dzieci najpierw obejrzały film, w którym Detektyw Empatia (psycholog – Aurelia Ostrowska) opowiedziała, czym zajmuje się na co dzień. Jej praca opiera się na „tropieniu emocji” u ludzi, jak i u zwierząt. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zastanawiały się, czy zwierzęta też mają emocje, czym one są. Borykały się też z pytaniem - kiedy same przeżywały jedną z nich. Następnie pierwszaki otrzymały emotikony oraz ilustracje przedstawiające dzieci, które przeżywają różne emocje. Znalazły się wśród nich: radość, wstyd, zdziwienie, strach, smutek, złość. Każdy musiał odpowiednio dopasować emotikon do ilustracji. Kolejnym zadaniem było ustawienie własnego stanu emocjonalnego na „zegarze emocji”, dla dzieci był to przystępny sposób, aby wyrazić, co czują w danym momencie. Kolejnym krokiem było znalezienie sposobu na poprawę nastroju. Uczniowie otrzymali karty pracy, gdzie wpisywali, komu sprawia radość np. jazda na rowerze, taniec czy słuchanie muzyki. Podali również swoją własną propozycję, jak wprawić kogoś w dobry humor. Na koniec zajęć dzieci wytupały emocję (energię) z taką siłą, która pokazała, jak dużo energii (emocji) mają po zajęciach. Podsumowaniem było wykonanie wspólnego zdjęcia, na którym każdy uczeń wybrał emotikon z emocją, w jakiej znajdował się po skończonej pracy. Ta lekcja nauczyła wszystkich, że wszystkie emocje są potrzebne oraz nieuniknione, ale musimy je odpowiednio kontrolować i dobrze sobie z nimi radzić, a każdy dzień będzie powodem do uśmiechu.