"Lekki tornister"

Szkoła Podstawowa nr 2 im. St. Szymańskiego w Zawierciu przystąpiła do działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki wad postawy zainicjowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Przeciążone plecaki uczniów to poważny problem narzucający potrzebę edukacji i działań zaradczych.

Celem interwencji jest:

- podniesienie poziomu wiedzy dzieci, rodziców i opiekunów na temat profilaktyki chorób układu ruchu,

- zwrócenie uwagi na wciąż istniejący problem przeciążonych plecaków  i tornistrów uczniów,

- konsekwentne zmniejszanie przeciążenia noszonych przez dzieci bagaży, a tym samym zabieganie o zdrowie ich kręgosłupa i właściwą postawę ciała.

Elementami programu są lekcje w szkołach prowadzone przez nauczyciela z wykorzystaniem plakatu edukacyjnego „Lekki tornister”.

Adresatami działań edukacyjnych są uczniowie szkół podstawowych a szczególnie dzieci w klasach od I do III, Mając na uwadze dobro i zdrowie naszych uczniów oraz świadomość, że kształtowanie prawidłowej postawy ciała jest jednym z warunków właściwego rozwoju fizycznego dziecka a ciężkie tornistry mogą przyczynić się do niewłaściwej postawy, bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc, podejmujemy wyzwanie.