Projekt "Ciekawi świata - nowe możliwości" realizowany na Politechnice Częstochowskiej

W dniu 22.10.2021 uczniowie klasy VIIa udali się na Politechnikę Częstochowską,  na którą zostali zaproszeni w ramach projektu „Ciekawi świata-nowe możliwości”.

Projekt został  zorganizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja - Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zakłada realizację  innowacyjnych wykładów, mających na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej  uczniów, inspirowanie  do  twórczego  myślenia  oraz  rozwijanie  zainteresowań i pasji młodego pokolenia w dziedzinach fizyki i chemii.

Podczas pierwszego modułu w salach laboratoryjnych, uczniowie mieli okazję poznać tematykę działania wysokich temperatur na metal.  Zaprezentowane zostały liczne eksperymenty z użyciem próbek spalanych w piecach oraz Młotu Charpy’ego.

Druga część to świat niskich i ultra niskich temperatur (do -196°C). Uczniowie zaobserwowali przebieg wielu interesujących doświadczeń obrazujących różnicę temperatur. Poznawali skład powietrza, występujące w przyrodzie stany skupienia oraz ich zmiany. W czasie wykładu wyjaśnione zostały między innymi: proces spalania, zjawisko konwekcji  zachodzące  głównie  w  gazach i cieczach, zjawisko Laidenfrosta - „zjawisko tańczącej kropli” oraz efekt Coriolisa.

Obecność klasy VIIa na zajęciach przygotowanych przez wykładowców Politechniki Częstochowskiej przyczyniła się do poznania fascynującego świat nauki i technologii, propagowania innowacyjności oraz zapoznania ze środowiskiem akademickim.

18 listopada uczniowie naszej szkoły udadzą się do częstochowskiej uczelni, na kolejne, bliskie  spotkanie z nauką.

PAŹ