DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu – to  święto obchodzone w całej Europie od 2004 roku. W  bieżącym roku przypada na 8 lutego. Tegorocznym hasłem akcji jest „Dzień Bezpiecznego Internetu. Działajmy razem!”

Wydarzenie zostało ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci oraz młodzieży do zasobów internetowych. W czasach masowego posługiwania się komputerami i urządzeniami mobilnymi, codziennie korzystamy z sieci Internetu. Dlatego warto poznać zasady, jak to robić bezpiecznie.

Poznaj zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Zabezpiecz swój sprzęt – komputer, telefon, tablet.
Korzystaj z oprogramowania antywirusowego, pamiętaj o aktualizacjach, nie klikaj w  nieznane linki i nie pobieraj nieznanych załączników.

Zawsze dbaj o swoją prywatność.
Skonfiguruj ustawienia prywatności. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu itp. Stwarzaj trudne do odgadnięcia hasła dostępu. Nie udostępniaj innym swoich haseł.

Szanuj siebie i innych.
Dbaj o swój pozytywny wizerunek w sieci. Nie obrażaj, nie wyzywaj, nie hejtuj. Bądź odpowiedzialny za to co piszesz. Stosuj zasady Netykiety.

Szanuj swój czas.
Zachowuj umiar w spędzaniu czasu w sieci.

Bądź krytyczny.
Nie wszystkie informacje dostępne w Internecie są prawdziwe.

Pomyśl, zanim wrzucisz w sieć.
To, co wrzucisz do sieci, zostaje tam na zawsze.

Korzystaj z możliwości, jakie daje Internet.
Zastanów się, jak możesz wykorzystać jego potencjał. Internet to skarbnica wiedzy. Staraj się jednak zawsze sprawdzać wiarygodność informacji.

Przestrzegaj prawa.
Pamiętaj, że regulacje prawne obowiązują również w Internecie.

Uważaj na internetowe znajomości.

Nie spotykaj się z osobami poznanymi w internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

Pamiętaj, że z każdej sytuacji jest wyjście.
W sytuacji zagrożenia poproś o pomoc zaufaną osobę dorosłą. Możesz również zadzwonić pod bezpłatny numer 116 111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży).

A oto przydatne strony:

LUT