83 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

83 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Mieszkańcy  naszego miasta każdego roku oddają hołd i pokłon bohaterom, którzy stawili opór najeźdźcom, walczyli za Ojczyznę i bronili każdego skrawka polskiej ziemi. W  czwartek 1 września 2022 roku przed Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu w  Zawierciu odbyły się uroczyste obchody 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Agresja Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku zapoczątkowała największy konflikt zbrojny w historii świata, który swym zasięgiem objął niemal całą Europę, a także Azję, północną Afrykę oraz część Bliskiego Wschodu oraz wszystkie oceany. II wojna światowa była największą i zarazem najkrwawszą wojną w  historii ludzkości. W wyniku wojny Polska poniosła olbrzymie straty, zarówno ludzkie, jak i materialne.

Uroczystość w naszym mieście rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przemówienie wygłosił  dr nauk humanistycznych pan Marcin Janeczek. W intencji Tych, którzy zapłacili najwyższa cenę i oddali życie za Ojczyznę modlitwę odmówił ks. Prałat Jan Niziołek.

Podczas obchodów naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VIII a: Nikola Więckowska oraz Vivienne Labocha wraz z nauczycielem historii. Obecni byli również harcerze: Alicja Raszewska, Jan de Pytno-Flaczkiewicz oraz Maja Zając.  W czasie uroczystej ceremonii pod pomnikiem została złożona biało-czerwona wiązanka kwiatów.