Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Dowiedz się więcej...

sp2zawiercie@zawiercie.eu

SP2

Zawiercie

im. Stanisława
Szymańskiego

233 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Filtrowanie aktualności

data od

data do

233 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

233 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Wielki przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.  Konstytucja  regulowała  organizację  władz państwowych oraz prawa i  obowiązki obywateli.

Z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej szkoły: Flavia Labocha, Piotr Kowalczyk, Jan de Pytno-Flaczkiewicz wraz z nauczycielem historii uczestniczyli w uroczystości, która odbyła się przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Teodora Stosika w Zawierciu.

Zebrani odśpiewali hymn państwowy, odmówili modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny, wysłuchali okolicznościowego przemówienia oraz występów artystycznych. Następnie delegacja szkoły złożyła biało-czerwoną wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Konstytucja 3 Maja  to obecnie jeden z  symboli niepodległości Polski, a rocznica jej uchwalenia jest jednym z najważniejszych polskich świąt.

razy

czytano

sp2zawiercie.pl

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę