Strona główna » Aktualności » Z wizytą na Politechnice Częstochowskiej - projekt „Ciekawi świata - nowe możliwości”

Uczniowie klasy VI a w dniu 14.11.2019 roku  byli gośćmi Politechniki Częstochowskiej, która zaprosiła naszą szkołę do udziału w projekcie: „Ciekawi świata-nowe możliwości”. Projekt   został  zorganizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza  Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zakłada realizację  4 innowacyjnych wykładów, mających na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej  uczniów, inspirowanie  do  twórczego  myślenia  oraz  rozwijanie  zainteresowań i pasji młodego pokolenia w dziedzinach fizyki i chemii.

Pierwszy zrealizowany moduł projektu nosił tytuł: „W krainie Dziadka Mroza”- świat niskich i ultra niskich temperatur (do -196°C). Pokazy doświadczeń.

Pracownicy Politechniki Częstochowskiej: dr inż. Marcin Jarosik, dr Marcin Dośpiał oraz dr hab. inż. prof. Grzegorz Golański wprowadzali  szóstoklasistów w tajniki zjawisk fizycznych i chemicznych.

Przybyli na wykład uczniowie  mieli okazję  zaobserwować przebieg wielu interesujących doświadczeń obrazujących różnicę temperatur. Poznawali skład powietrza, występujące w przyrodzie stany skupienia oraz ich zmiany. W czasie wykładu wyjaśnione zostały między innymi: proces spalania, zjawisko konwekcji  zachodzące  głównie  w  gazach i cieczach, zjawisko Laidenfrosta- „zjawisko tańczącej kropli” oraz efekt Coriolisa. W salach laboratoryjnych uczniowie brali udział w licznych eksperymentach z użyciem próbek spalanych w piecach oraz Młotu Charpy’ego.

Odkrywanie tajemnic niskich temperatur z wykorzystaniem niezbędnych rekwizytów robił wrażenie efektownej magii.

Udział klasy VI a w interesujących zajęciach przygotowanych przez Politechnikę Częstochowską przyczynił się do poznania fascynującego świat nauki i technologii, propagowania innowacyjności oraz zapoznania ze środowiskiem akademickim.

data dodania: 2019-11-15 20:08:07