Druga wizyta uczniów naszej szkoły w Politechnice Częstochowskiej nowa

Strona główna » Aktualności » Druga wizyta uczniów naszej szkoły w Politechnice Częstochowskiej

28 listopada 2019 roku uczniowie klasy VI a naszej szkoły uczestniczyli w kolejnych  dwóch  innowacyjnych  wykładach  w  Politechnice  Częstochowskiej.  Zajęcia  odbywały  się w ramach projektu „Ciekawi świata - nowe możliwości”; „Program Operacyjny: Wiedza Edukacja Rozwój”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zaprezentowana naszym uczniom tematyka  dotyczyła nauk fizycznych, chemicznych oraz optyki. Poszczególne moduły zatytułowane były: „Niech moc będzie z Tobą”- pokazy doświadczeń z elektryczności i magnetyzmu oraz „Sokole oko”- pokazy z zakresu optyki.

Wykładowcy: dr inż. Piotr Gębara oraz dr inż. Marcin Jarosik w niezwykle przystępny sposób przedstawili młodzieży szkolnej zagadnienia dotyczące elektryczności, przepływu prądu, napięcia i natężenia, a także zjawiska fizyczne związane z polem magnetycznym. Druga część spotkania dotyczyła procesu widzenia, źródeł światła, zjawisk optycznych oraz  rodzajów promieniowania elektromagnetycznego.

Uczniowie mogli zaobserwować wiele interesujących doświadczeń, przeprowadzonych za pomocą odpowiednich przyrządów i narzędzi, takich jak: elektroskop, maszyna elektrostatyczna, stroboskop, soczewki, transformator, generator, galwanometr, klatka Faradaya i szkoło termiczne. Do najbardziej spektakularnych pokazów należały te, których celem było wywołanie pioruna kulistego.   Zajęcia bardzo podobały się wszystkim uczniom, rozbudzały ciekawość, inspirowały do twórczego myślenia i własnego rozwoju.

data dodania: 2019-12-01 18:51:41